08.07.2022
Czas czytania: 4 min
Właściwa pielęgnacja paneli fotowoltaicznej ma wpływ na jej wydajność. Instalacja fotowoltaiczna jest w zasadzie bezobsługowa, natomiast jej regularna konserwacja i właściwe czyszczenie zapewni długą i bezawaryjną pracę. Poprawnie zamontowane oraz regularnie konserwowane i czyszczone panele fotowoltaiczne odbierają i przetwarzają więcej energii ze słońca. Inwestycja w panele słoneczne wpływa bezpośrednio na stan domowych oszczędności, co przy ciągle rosnących cenach energii jest szczególnie istotne, sprawiając, że fotowoltaika jest nadal najbardziej opłacalną zieloną technologią generującą prąd dla domu.
Na wydajność instalacji fotowoltaicznej ma wpływ między innymi czysta powierzchnia paneli słonecznych. Badania przeprowadzone w Wyższej Szkole Technicznej w szwajcarskim Bern udowodniły sprawniejsze o 14 proc. działanie instalacji fotowoltaicznej, jeśli jest regularnie czyszczona. Właściwa pielęgnacja i konserwacja wpływa nie tylko na wydajność ale również na żywotność całego systemu fotowoltaicznego. Zanieczyszczenia typu kurz, pyłki, liście, piasek, odchody zwierząt, a zimą śnieg i lód zalegający na panelach fotowoltaicznych potrafią obniżyć produkcję zielonej energii elektrycznej. Już dwucentymetrowa warstwa śniegu potrafi zmniejszyć docieranie światła o 80%, wpływając na produkcję energii. I mimo, że panele fotowoltaiczne są wyposażone w ochronną folię, szkło hartowane i antyrefleksyjne, będąc odpornymi na działanie niskich i wysokich temperatur, wiatru, deszczu czy gradu to warto wspomóc powierzchnię paneli słonecznych w celu zapewnienia jej optymalnej jakości pracy. Czyszczenie czy konserwacja instalacji nie wymaga bardzo dużych nakładów pracy, natomiast realnie przekłada się na lepszą pracę całej instalacji.
Ważne jest też odpowiednie zamontowanie konstrukcji fotowoltaiki, które odpowiada za bezawaryjność instalacji fotowoltaicznej. Najnowsza technologia paneli słonecznych sprawia, że nie ma konieczności wymiany pojedynczych części instalacji. Jednym z najczęstszych czynników wpływających na konieczność serwisu i wymiany elementów jest nieprofesjonalny montaż.
Rozszerzone gwarancje na urządzenia oraz montaż paneli fotowoltaicznych dają pewność długiego użytkowania podzespołów. A w przypadku zużycia ogniw krzemowych lub falowników, bo te komponenty najczęściej tracą swoją sprawność, gwarantują ich wymianę. Trzeba jednak pamiętać o regularnych przeglądach instalacji fotowoltaicznej, które opierają się na pomiarach elektrycznych i termicznych. Ważna jest kontrola stanu modułów fotowoltaicznych, inwertera, konstrukcji instalacji, jej mocowań i okablowania, jak i weryfikacja zabezpieczeń instalacji fotowoltaicznej. Konserwacja instalacji PV jest często wymagana przez producentów paneli lub falowników, aby utrzymać gwarancję na poszczególne podzespoły systemu. Stałe monitorowanie instalacji pod kątem wydajności ogniw fotowoltaicznych i pracy falownika można sprawdzać na bieżąco, dzięki aplikacji E.ON Home. W aplikacji sprawdzimy ilość produkcji energii oraz czy wartości pomiarów nie odbiegają od normy. Regularne, profesjonalne przeglądy zapewnią długą, bezawaryjną i efektywną pracę fotowoltaiki, zwiększając również bezpieczeństwo gospodarstwa domowego.
Nowoczesne panele fotowoltaiczne posiadają tzw. warstwy samoczyszczące, które umożliwiają ich automatyczne czyszczenie w trakcie opadów deszczu czy śniegu. W przypadku zaawansowanego poziomu zabrudzenia, kiedy opady atmosferyczne nie są w stanie pozbyć się zanieczyszczeń, warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie powierzchni paneli słonecznych. Najlepszym czasem na mycie fotowoltaiki jest sezon wiosenno-letni. To właśnie jesienią i zimą powstaje najwięcej zanieczyszczeń a zabrudzenia najczęściej tworzą się w dolnej części modułów, za sprawą montażu pod odpowiednim kątem nachylenia. Czyszczenie najlepiej jest zaplanować na początek lub koniec dnia, ze względu na brak intensywnych promieni słonecznych rozgrzewających panele fotowoltaiczne.
Prawidłowe dbanie o panele fotowoltaiczne, aby służyły jak najdłużej, zwiększa też szybciej stopę zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Efektywnie pracująca instalacja fotowoltaiczna sprawnie produkuje prąd, przyczyniając się do znacznego zmniejszenia wydatków na energię elektryczną, generując dodatkowe, duże oszczędności, szczególnie w dobie stale rosnących cen energii. Zważywszy, że energia będzie stale drożała, inwestycja w fotowoltaikę jest nadal opłacalna, również mimo zmian systemu rozliczeń na net-billing po 1 kwietnia 2022 roku. Dlatego warto już teraz zmienić swoje codzienne nawyki i zwiększyć wykorzystanie energii elektrycznej, w momentach gdy instalacja generuje najwięcej prądu, poprzez włączenie pralki, zmywarki czy korzystanie z klimatyzacji lub ładowanie samochodu elektrycznego. Pozwoli to zwiększyć auto konsumpcję z fotowoltaiki nawet do 80%, jednocześnie oszczędzając pieniądze. Łatwo zauważyć, że dbanie o instalację fotowoltaiczną leży w interesie każdego prosumenta. Dzięki regularnym działaniom zwiększamy jej wydajność oraz żywotność, pozwalając na jej bezawaryjne działanie nawet przez kilkadziesiąt lat.